01- Bevezetés a kínai virág-madár festészet titkaiba
A tanfolyamról
Oktatónk a tradícionális kínai festészet és kalligráfia hazai mestere: Horváth Janisz grafikusművész, kalligráfus, tipográfus, egyetemi tanár. Szenvedélye a kínai kalligráfia és festészet, több mint 30 éve indult el európai művészként ezen az alkotói úton. Mesél nekünk arról, hogy az ázsiai, kínai vizuális kultúra, festészet nagyon különbözik az európai festészettől: téma, kompozíció, vonalesztétika.
Kisfilmünkön keresztül közelebb kerülhetünk a kínai festészethez, többek közt „szerelem” kínai írásjegyén keresztül laikusként is megismerhetjük, megérthetjük mit jelent a kínai festészetben, kalligráfiában a „vonalesztétika”!
A távol-keleti képzőművészet színes ábrázolásmódja mindig ámulatba ejti a lendületet, életteli frissességet sugárzó, néhány vonalas jelzéseket kedvelő érdeklődőket. A leegyszerűsítő, mégis szinte mindent bemutató formavilág közvetlenül megérinti a képet szemlélőt. A gyönyörködtetés mellett a kínai kép az elgondolkodtató szimbolikával egyben játékos történetmesélő is.
Janisz előadásában nemcsak a több évtizedes pályájáról mesél nekünk, hanem a laikusok számára is érthető nyelven beszél a kínai vizuális kultúra jellemzőiről, szellemi hátteréről. Szemléltetésül a kínai kalligráfia „szerelem” írásjegyén keresztül láthatjuk az „ecsettáncoltatást” és a vonalesztétika lényegi elemeit.
Külön fejezetben válogattunk Horváth Janisz alkotásaiból: kalligráfiák és kínai virág-madár festmények .
Azok számára, akik kedvet kapnak a kínai virág–madár festészettel megismerkedni, oktatófilmjeink már elérhetőek!
Tartalom
Oktató videó
-
A kínai vizuális kultúra, festészet és kalligráfia
25:43