2025.07.14-2025.07.20 – „Természeti motívumok absztrakciói”

Oktató  Horváth Szilvia és Dr Tari Gábor
Kurzus időtartama 2025.07.14-2025.07.20 (hétfőtől vasárnapig)
Előképzettség Nem szükséges
Részvételi díj 198 000 Ft (A szállás és étkezés díja plusz kb. 87 000 Ft)
Hallgatói kedvezménnyel 188 000 Ft (A szállás és étkezés díja plusz kb. 87 000 Ft)

40 000 Ft előleg fizetésével foglalható a program

12 készleten

Kategória:

Miről szól a kurzus, kiknek ajánljuk?

Csend, nyugalom, inspiráció és a természet ezer arca – hét napos aktív kikapcsolódás a színek, festészet, iparművészet és textilművészet szerelmeseinek!

Budapesttől 45 km-re, a Gerecse lábánál, gyönyörű természeti környezetben, Péliföldszentkereszten egy XVII. századi templom szomszédságában szervezzük kiscsoportos nyári alkotótáborunkat.

Az alkotótábor célkitűzései között szerepel a résztvevők számára egy tudatos, alkotói színhasználatra történő művészeti nevelés, ami a színharmónia kutatás történetének és legújabb eredményeinek a megismertetésével és gyakorlati elsajátításával történik. Szakmai szempontból a változatos vidéki táj, növényvilág és a romantikus épített környezet témájának műalkotásként történő feldolgozása nagyszerűen alkalmas erre.

Textiltervezés, selyemfestés és textildíszítési technikák – Horváth Szilvia textil- és ruhatervező iparművész és testet öltő színharmóniák Dr Tari Gábor PhD egyetemi docens, színkutató és festőművész vezetésével.

A természeti motívumok absztrahált, transzponált, személyre szabott képi világgá alakítását ismerjük meg, mint a modern művészet kikerülhetetlen, megértéséhez fontos alapkövét. A vizuális nyelv, kompozíciós módszerek, színek és műfaji technikák kerülnek előtérbe.

Nem idejétmúlt, akadémikus technikákat tanítunk, amikhez több éves előképzettségre lehet szükség, hanem olyan kifejezési eszközöket, amik mindenkinek sikerélményt adnak.

Részletes tematika

Célunk valamennyi résztvevőnk személyes képességeinek, kreativitásának, egyéni látásmódjának kibontakoztatása. Oktatóink rugalmasan figyelembe veszik az egyéni és csoportos igényeket, és ahhoz alkalmazkodva módosíthatják a tematikát. Az alábbi táblázat napi bontásban tartalmazza a témákat, tevékenységeket.

Nap Téma Tevékenység
Hétfő Bemutatkozás

Horváth Szilvia előadás:

Az absztrakt művészet, a textiltervezés alapjai, a témában rejlő mintázási lehetőségek

Tari Gábor előadás:

Formatani előadás a természeti formák redukciója és transzformációja segítésére /a vizuális nyelv alapelemei, kompozíciós hatótényezők, algoritmusok és műveletek/

  • Megérkezés 14.00-15.00 között (szobák elfoglalása)

16.00-tól

  • Vetítéssel egybekötött elméleti előadás, beszélgetés, technikák megismerésének előkészítése
  • Inspiráció gyűjtés, közös séta(Horváth Szilvia, Tari Gábor)
Kedd Inspiráció gyűjtés
Mintatervezés alapok, színek, textúrákEBÉDSZÜNETInspiráció gyűjtés
Mintatervezés alapok, színek, textúrák
Délelőtt 9.00-tól

  • Minimál grafikai elemek megismerése, festése, terülő minták tervezése(Tari Gábor)

Délután

  • Fotózás, természeti fotók alapján absztrakt kollázsok készítése
  • Szín-alapok, textúrák, faktúrák festése, ecsetek készítése(Horváth Szilvia)
Szerda Saját minta készítés. kollázsolás

EBÉDSZÜNET

A természet rejtett színharmóniája

Délelőtt 9.00-tól

  • Minimál grafikai elemek megismerése, festése, terülő minták tervezése
  • Az elkészített festett, nyomott alapokból saját tervezésű kollázs készítése
    (Horváth Szilvia)

Délután

  • Gyakorlati munka segítése formatani témában pld.: a formák közt létrejövő kompozíciós kifejezések szemléltetésével
    (Tari Gábor)
Csütörtök Saját tervezésű kompozíciók, minták

EBÉDSZÜNET

Tari Gábor előadásai:

Arisztokratikus színharmóniák /az aranymetszés és a kromatikus zenei hangsorok logikáját és arányait követve/

Tari Gábor saját kutatásai képzőművészeti előképekkel

Délelőtt 9.00-tól

  • Saját kendő minta tervezése és elkészítése
  • A minta eredeti méretre való felnagyítása, a selyemfestés alapjai, lehetőségei(Horváth Szilvia)

Délután

  • A gyakorlati munka segítése színkeverési lehetőségek bemutatásával (Tari Gábor)
Péntek A selyemfestés technikája, kivitelezés

EBÉDSZÜNET

Egyéni tanácsadás a tervezés során

Délelőtt 9.00-tól

  • Saját selyemkendő festése (Horváth Szilvia)

Délután

  • Megvalósítandó ötletek közti választás segítése, tanácsadás (Tari Gábor)
Szombat Saját tervezésű kompozíció kivitelezése

EBÉDSZÜNET

Saját tervezésű kompozíció kivitelezése egyedi tanácsadással

Délelőtt 9.00-tól

  • Saját selyemkendő festése
    (Horváth Szilvia)

Délután

  • Folyamatos színtani segítségnyújtás és színharmónia tanácsadás, esetleges hibák megelőzése (Tari Gábor)
Vasárnap Saját tervezésű kompozíció kivitelezése

EBÉDSZÜNET

Tábor zárása

Délelőtt 9.00-tól

  • saját alkotások kivitelezése, befejezése
  • összegzés, közös értékelés(Horváth Szilvia, Tari Gábor)

Haza indulás 15.00 körül

Az időpontváltozás jogát fenntartjuk, az esetleges változásokról hallgatóinkat haladéktalanul értesítjük.

Milyen szintű kurzus, milyen tapasztalat szükséges a kurzus elvégzéséhez?

A kurzus nem igényel előképzettséget.

Milyen témák, ismeretek felfedezésére hívunk?

Hogyan gyűjtünk motívumokat a tájban és annak épített környezetében? Hogyan dolgozzuk fel a gyűjtött anyagot, majd hogyan haladunk a vázlat készítés egyre finomodó fázisaiban, egy kiérlelt kompozíció felé?  A 7 nap alatt ezekre a kérdésekre is válaszokat kaphatunk.

A művész tanárok – Horváth Szilvia és Dr Tari Gábor – segíti a résztvevőket abban, hogy a természeti és épített környezetből gyűjtött motívumokat hogyan fogalmazzuk meg a vizuális nyelv különböző eszközein keresztül: a művészek, számos elemében egymással összefüggő, de saját művészi tapasztalataik okán mégis eltérő szempontok alapján mutatják be a választott motívumok művészi megfogalmazásának műhelytitkait.

Célunk, hogy minden résztvevőnk számára igazi inspirációt és konkrét módszereket adjunk a további önálló alkotási tevékenységéhez.

Előképzettség nem szükséges — amatőr művészeket és teljesen kezdő résztvevőket egyaránt várunk!

Oktatók

Horváth Szilvia textil- és ruhatervező iparművész

Öltözék és textiltervezőként az egyik legnagyobb inspirációs forrásom a természet, a természeti formák, felületek, a fény, a színek. Egy kavicsos folyópart, egy fa ágainak szövedéke, egy virág szerkezete, a víz hullámzása rengeteg témát nyújt a modern textilművészetnek, a textilminták, anyagok, képek megtervezésének. Célom, hogy a tanítványaimnak megmutassam milyen új, művészi szemszögből is nézhetik a valóságot, és miképpen használják a saját személyes szűrőjüket, hogy a valóság leképezése egy teljesen új, egyedi világot teremtsen. Ehhez természetesen szükséges a textilkészítési és textildíszítési technikák elsajátítása is, amelyek gazdagsága, sokszínűsége segít megvalósítani az elképzeléseket. E komplex mégis könnyen elsajátítható művészeti ágba való betekintéssel a képző és iparművészet határaiba átnyúló alkotások, képek, használati tárgyak készülhetnek, amelyek díszei lehetnek ruhatárunknak, otthonunknak.
Az alkotótáborban megtanítom a művészi/tervezői gondolkodás folyamatát, vagyis miképpen lehet inspirációt gyűjteni, ezeket az inspirációkat asszimilálni, absztrahálni, ezután pedig milyen módon lehet az ötletet színekbe és formákba önteni. A természet inspiráció feldolgozása után, egy saját tervezésű modern selyemkendő elkészítése által a résztvevők megtanulhatják a selyemfestés technikáját, a tábor második felében pedig gyapjúval “festünk”, vagyis a nemezelés-tűnemezelés technikájával készítünk saját kompozíciójú textilképeket.
Tari Gábor a legismertebb hazai színkutató , színtevrező, aki világhírű elődje, Dr Nemcsics Antal tudományos alapjaira – a magyar színszabványra – a Coloroid színrendszerre és az ehhez kapcsolódó digitális színmérési technikákra építve hozta létre saját színkutatási témáit.
Tari Gábor kutatásaira alapozva ország szerte az elmúlt 20 évben több tízezer m2-en színezett újra panel városrészeket és műemlék épületeket, ezek tanulságait kutatási téziseivel együtt számos hazai rangos egyetemen oktatja magyar és angol nyelven, de gondolatai már külföldön is ismertek egy mérvadó német kiadvány, norvég oktatói mobilitási program és számos publikáció jóvoltából.

Nem arra csodálkozunk rá, hány millió színt észlelhetünk a természetben, hanem hogy hogyan jönnek létre karakteres, kifejező fény-árnyék és szín-szituációk, melyek erős művészi mondandóval rendelkeznek.
Tari Gábor tematikájában először a színharmónia-kutatás legújabb saját eredményeibe enged betekinteni – a „Természet rejtett színharmóniái” ill. a „Zenei hangnemeknek megfelelő színsorok gyakorlati megismertetésével”.

Milyen támogatást nyújtunk a kurzus során?

A kiscsoport (max 12 fő) keretein belül egyéni támogatást nyújtunk a technikai ismeretek, műhely titkok elsajátításához. Az önálló alkotó munka során oktatónk személyre szabottan ad korrekciót, tanácsokat.

Milyen további lehetőségeket ajánlunk?

Hasonló vagy más témakörre épített kurzusainkról tájékozódj honlapunkon! Konkrét, személyes céljaid megvalósításához konzultálj az oktatóval vagy az Academy vezetőjével.

Szállás és étkezés

A kurzus helyszíne Péliföldszentkereszt, a Gerecse lábánál.

Elhelyezés 2 ágyas, zuhanyzós fürdőszobával rendelkező szobákban. Összesen 7 szoba áll rendelkezésünkre, így „egyágyas” szoba korlátozottan elérhető, a végleges létszámtól függ. Kisállat nem hozható.

Az étkezés menü jellegű, reggeli-ebéd -vacsora. Speciális étkezést (vegán, ételallergia) felár ellenében tudjuk szervezni (kb. 2.000,-Ft/nap). Hűtőszekrény a közösségi térben rendelkezésünkre áll. Ásványvizet, gyümölcsöt érdemes hozni, bevásárlási lehetőség a közelben Bajóton és Nyergesújfalun van (kb. 10-15 perc autóval).

További információért kérjük keress elérhetőségeinken!

A jelentkezőkkel telefonon egyeztetjük a szállás és étkezés részleteit.

Értékelések

Még nincsenek értékelések.

„2025.07.14-2025.07.20 – „Természeti motívumok absztrakciói”” értékelése elsőként

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük